Najnowsze Trendy 2

Najnowsze Trendy i prognozy w infleuencer Marketingu

Influencer marketing to całkiem nowe zjawisko, przed którym nadal ciągle stoi wiele wyzwań. Zarówno marketerzy jak i sami twórcy szukają ciągle nowych rozwiązań. W ostatnich latach influencer marketing rósł w siłę i według Influencer Marketing Hub będzie rósł w siłę nadal, mimo że doświadczył kilku nieudanych prób, takich jak choćby fałszowani obserwatorzy.

Jeśli podczas „spaceru po internecie” zobaczysz tytuł „Influencer marketing is dead”, miej pewność, że jest to typowy przykład tytułu, który po prostu ma się klikać i nie ma zbyt wiele wspólnego z prawdą. Według światowych jak i polskich ekspertów nad influencer marketingiem nie kłębią się żadne czarne chmury… Wręcz przeciwnie.

1.Wzrośnie rola mikro i nano-influencerów.

Niewątpliwie influencer marketing wyrósł na gwiazdach i dla przeciętnego zjadacza chleba, właśnie z tym nadal jest utożsamiany. Kto z nas nie kojarzy kampanii z udziałem sióstr Kardashian, Leo Messim czy z naszego rodzimego podwórka – Maffashion?

Niemniej jednak w ostatnich latach to mikro-inflencerzy rośli w siłę.

Wielkie nazwiska zaczęły przypominać “słupy ogłoszeniowe” oraz zaczynają tracić na wiarygodności. Być może wydaje Ci się, że nano czy mikro-influencer będzie miał niewielki wpływ, ponieważ jego liczba obserwujących będzie zbyt niska? Nic bardziej mylnego! Mniejsze konta cechuje zdecydowanie wyższy wskaźnik zaangażowania, który jest niezwykle ważny przy przeprowadzeniu skutecznej kampanii. Mniejsze konta cechuje również większa autentyczność. Przewidujemy również wzrost niszowych influencerów, ekspertów i charyzmatycznych influencerów tworzących unikatowy content.

 

2. Marki będą pielęgnować długotrwałe relacje z wpływowymi osobami.

Z punktu widzenia marki kontynuowanie pracy z uznanym twórcą na rynku buduje wyżej wspomnianą i niezwykle cenną – autentyczność. Jeśli kampania przyniosła pozytywne wyniki, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zrobi to w przyszłości.

Influencerzy staną się ambasadorami marki, a kampanie będą miały charakter długofalowy.

3. Zwiększenie znaczenia wideo.

Wraz z postępem w 2019 roku wideo stanie się ważniejsze. Cisco przewiduje, że do 2022 roku 82% całego ruchu internetowego będzie stanowiło wideo. Jest prawdopodobne, że marki, które chcą poważnie zająć się marketingiem wideo będą współpracować z influencerami, którzy działają na całej gamie platform wideo, zamiast skupiać się tylko na jednej platformie tak, jak to miało miejsce w przeszłości. Ponadto influencerzy, będą wspierać się wzajemnie w działaniach tak, jak ma to miejsce dzisiaj.

4. Spadnie liczba użytkowników Facebooka.

W 2018 roku ilość użytkowników Facebooka w Stanach Zjednoczonych spadła z 67% do 62%. Spadek ten był spójny we wszystkich grupach wiekowych i płciach. Pod wieloma względami sprawia to, że Facebook jest ofiarą własnego sukcesu – przestaje być modny i młodzi ludzie poszukują innych dróg komunikacji, takich jak Instagram czy Tik Tok.

5. Instagram pozostanie kluczowy dla sukcesu Influencer Marketingu.

W 2018 r. Instagram przekroczył próg 1 miliarda aktywnych użytkowników miesięcznych. Instagram wykonał świetny ruch dodając do swojej oferty – Instagram Live, Instagram Stories i IGTV w ostatnich latach.

Instagram jest ulubionym portalem społecznościowym dla młodszych pokoleń. Jak w każdym medium może i tutaj wystąpić nadmiar treści reklamowych, dlatego też influencerzy wykazują się już teraz coraz większą kreatywnością.

6.Dokładniejsza analityka KPI.

Dynamicznie rozwijający się rynek postawi zapewne kolejne wyzwania przed domami mediowymi, agencjami reklamowymi i PR. Marketerzy będą musieli podchodzić do analiz rynku z jeszcze większą precyzją. Klienci przeznaczają coraz większe budżety na działania z influencerami, dlatego też będą potrzebne coraz dokładniejsze badania, które udowodnią, że budżety są efektywnie wydawane. Naturalną potrzebą staje się włączenie działań z influencerami do całościowej komunikacji 360 we wszystkich wykorzystywanych mediach.

7. Współpraca z influencerami stanie się bardziej jakościowa.

Rola influencerów zmienia się z roli prostego „słupa” ogłoszeniowego do roli ambasadora marki.  Szczególnie nano i mikro-influencerzy dbają o jakość, swoją wiarygodność i kontakt z obserwującymi.  Komunikacja tym kanałem zwiększa ROI i buduje długoterminową lojalność do marek.  Liczy się pomysł, wartości oraz kreatywne podejście.  Ponieważ treści generowane są bezpośrednio przez twórców (Influencerów) mają one większą wiarygodność i jeśli zrobione kreatywnie kreują większą szansę na zwiększenie zasięgu przekazu. 

8. Marki zjednoczą się w walce z fałszywymi followersami.

Jednym z najgorętszych tematów w 2018 r. była kwestia fałszywych obserwatorów. Instagram zrobił czystki fałszywych obserwujących. Wówczas Cristiano Ronaldo stracił 2,3 mln followersów, Kylie Jenner straciła 2,5 mln, a Robert Lewandowski stracił 1 mln. Marki są teraz w ofensywie i oczekują bardziej zdecydowanych działań w 2019 roku. Wiele koncernów, zapowiedziało już, że nie nawiążą współpracy z osobami, które posiadają fałszywych obserwatorów.

udostępnij ten artykuł

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Share on email